Confederate Veterans
Buried in Old City Cemetery
Section 6
Jacksonville, Florida
 

 



List Compiled by Compatriot Robert Lentz Kirby-Smith Camp #1209
 

FIRST ROW, LEFT TO RIGHT
 

  FLORIDA OLD SOLDIER AND SAILOR HOME HISTORICAL MARKER ERECTED

 

A.G. LASHLEY   Co. F. LEES BAT. C.S.A.

 

THOMAS HODGES   1st FLA. BAT. C.S.A.

 

Capt J.J. NEASON   Co. E. 10th GA. CAV. C.S.A.

 

FRANK A. LENTZ   C.S.A.

 

JOHN R. SAVAGE   C.S.A.

 

JUNIPER P. HALL   Co. D. 27th GA. BAT. C.S.A.

 

S.P. LYNN   ALA. INF. C.S.A.

 

ALFRED M. BULLARD   Co. C. 20th N.C. REG. C.S.A.

 

WILLIAM H. RUTHERFORD   FLA. REG. C.S.A.

 

BRANTLEY Z. HUNTER   Co. A. 20th GA. REG. C.S.A.

 

 ALEXANDER F. SCOTT   Co. K. 51st GA. REG. C.S.A.

 

W.D. FULFORD   Co. D. 2nd N.C. INF. C.S.A.

 

FRANK J. CLARK   Co. G. 3rd VA. CAV. C.S.A.

 

JAMES CARRINGTON   Co. K. 1st GA. REG. C.S.A.

 

Capt W.S. MALLORY   Co. F. 27th N.C. REG. INF.

 

ALBERT B. BRASSEL   Co. C. 8th ALA. CAV. C.S.A.

 

OSWELL E. RINGLAND   Co. A. 26th GA. REG. C.S.A.

 

WILLIS R. YOUNG   KINGS HOME GUARD FLA. C.S.A.

 

WILL W. WARD   Co. C. PHILLIPS LEG. INF. BAT. VOLS. GA. C.S.A.

 

BERNARD THYNNE   Co. F. 3rd FLA. REG. C.S.A.

 

J.J. THOMPSON   3rd GA. RES. C.S.A. 

 

 
SECOND ROW, LEFT TO RIGHT
 

 

JOHN FRANCIS DARRICOTT   Co. B. 18th GA. C.S.A.

 

ADAM C. POTTER Co. E. 27th GA. C.S.A.

 

“LARGE STONE” JOHN HAMMOND   1844 – Co. F. 3rd FLA. REG. – 1922

 

ALVIN GOOLSBY   Co. E. 5th FLA. C.S.A.

 

JULIUS C. WECKER   Co. K. 15th ALA. REG. C.S.A.

 

JOHN C. BAUMAN   HOWARD S. CAV. C.S.A.

 

THADEUS B. WHITE   Co. A. 10th  FLA. INF. C.S.A.

 

“SPACE”

 

DONALD McRAE   1st LIEUT. Co. I. 1st FLA. INF. C.S.A.

 

JAMES C. TERRY   Co. I. 11th ALA. C.S.A.

 

GEORGE R. DAVID   1st FLA. CAVALRY C.S.A.

 

Dr. WILLIAM M. SMITH   KY. REG. 1842 – 1915 C.S.A.

 

WILLIAM THOMAS. CRAIG   Co. C. 5th SOU. CAR. C.S.A.

 

JESSE L. HASKINS   Co. H. 23rd VA. CAV. C.S.A.

 

HAZZARO P. HALL   Co. F. 1st FLA. CAV. C.S.A.

 

JAMES N. O’NEIL   COMM. DEPT. FLA. MIL. C.S.A.

 

Capt PAYTON S. STOUT   Co. C. 2nd KY. BAT. C.S.A.

 

“SPACE”

 

ALBERT A. TAYLOR   32ND N.C. INF.  C.S.A.

 

B. R. STRAWBRIDGE   2ND S.C. REGT. CO. E  C.S.A.

 

JAMES R. GRAY   5TH  S.C. INF. CO. I  C.S.A.

 

 

 3rd ROW, LEFT TO RIGHT 

 

JOHN LOVE   C.S.A.

 

WILLIAM D. FRASSIER   Co. B. 12th GA. A. C.S.A.

 

SAMUEL A. WINTER   WAL. L. S.C. BAT. C.S.A.

 

“SPACE”

 

William .H. WEATHERLY   Co. F. 2nd FLA. INF. C.S.A.

 

R.B. HALL   Co. D. 2nd FLA. INF. C.S.A.

 

JOHN. R. BUGG   Co. G. 56th VIR C.S.A.

 

DAVID P. BUZHARDT   13th S. C. INF. C.S.A.

 

JULIUS L. HARRIS  BORN SEPT. 5. 1848 DIED OCT. 20. 1915 4TH GA. REG. CO.H

 

“SPACE "

 

J. FRANK GAUDY   GA. INF. C.S.A.

 

LEWIS D. MURRY   C.S.A.

 

FRANKLIN WEBB   MARION LT. ART. C.S.A.

          

PETER ISAAC COURTER   PRI. 9th FLA. REG. DIED DEC 30. 1910 C.S.A.

 

JAMES HIMBY   Co. C. 5th FLA. INF. C.S.A

 

JOHN C. HOUSTON   C.S.A.

 

D.L. SILCOX   Co. D. 4th FLA. C.S.A.

 

THOMAS W. L. HARDEE   S.C. VOL CAPT. STEEL'S CAV. C.S.A.

 

JOHN KENNEDY Co. D. 67th N.C. C.S.A.

 

JAMES E. BISHOP   2nd FLA. INF. CO. H

 

1ST. LT. RICHARD HILL   10TH FLA. INF. CO. K  C.S.A.

 

REUBEN HUGHS   PRIVATE Co. B. 1st REG. VA. CAV. 

 

 

4th ROW, LEFT TO RIGHT

  

WILLIAM D. OLIVEIRA   Co. F. 25th GA. C.S.A.

 

WILLIAM E. FELTS   JULY 7. 1844. JAN. 21. 1921

 

W.S. WEST   Co. A. 10th FLA. INF. C.S.A.

 

“SPACE”

 

“SPACE”

 

BENJAMIN W. BARRON   Co. B. PHILLIPS GA. LEGION CAV. C.S.A.

 

WILLIAM  J. MARSHALL   1844 – 1915 Co. D. 1st S.C. Co. B. 1st C. RIFLES C.S.A.

 

WILLIAM THOMAS JONES   Co. D. 3rd GA. REG. CAV. C.S.A.

 

R.J. BEST   Co. C 30th N.C. REG.     – 1908

 

CAPT.  JAMES A. ROBERTS   Co. A. 3rd FLA. BATL.    – 1908

 

I. B. WRIGHT   PRI. 8th ALA. REG. DIED DEC. 24. 1910 C.S.A.

 

CHARLES T. SHEPHERD   Co. D. 11th MO. INF. C.S.A.

 

THOMAS S. GRIFFIN   Co. C. 29th GA. INF. C.S.A.

 

ROBERT CALHOUN   C.S.A.

 

“SPACE”

 

CHAS. A. PARKER   Co. D. 4th N.C. REG.     – 1909

 

LIEUT. JOHN A. WOODBURN   Co. F. 1st FLA. REG.     1829 – 1908

 

JOSIAH McCOY   MO. REG. C.S.A.

 

NAT B. ELLIS   Co. F. 5th FLA. INF. C.S.A.

 

HILL CARTER BRADFORD   Co. B. 6th VA. CAV. C.S.A.

 

  

5th ROW, LEFT TO RIGHT

  

DANIEL W. WALKER   Co. A. 1st BAT. N.C. ART. C.S.A.

 

WILLIAM J. McMILLIAN   Co. D. 2nd FLA. C.S.A.

 

SAMUEL C. STAFFORD   Co. L. 1st FLA. INF. C.S.A.

 

B.F. CARROL   9th FLA. INF. C.S.A.

 

“2 STONES” JAMES  MONROE DeWAAL   Co. C. 3rd FLA. INF. C.S.A. / BORN DEC. 5. 1843 DIED JULY 9. 1916

 

JOHN McGILVRA   Co. D. 33rd N.C. INF. C.S.A.

 

“2 STONES” FRANSIS C. MILLER   C.S.A. / BORN IN CHARLESTON S.C. OCT. 16, 1829 DIED DEC. 22. 1902

 

Capt JAS. A. DAVID   11TH FLA. INF. CO. D C.S.A.

 

CHARLES ELDER  JIM STRANGE'S N.C. CAV.  C.S.A.

 

“FLAT STONE” JAMES N. O’NEIL   FLORIDA PVT. COMMISSARY DEPT. C.S.A. 1833 – 1914

 

JOHN B. McCAY   C.S.A.

 

JOHN L. DANIELS C.S.A.

 

GEORGE  F. GLENN   C.S.A.

 

JOHN L. CAREY   CAPT. WATLEY'S 1st S.C. CAV.  C.S.A.

 

“SPACE – MAYBE”

 

JAMES. B. McINTOSH 4th FLA. INF. C.S.A.

 

JOHN .K. WIMBERLEY   48th GA. INF. C.S.A.

 

EDWARD W. GRADDICK   27th S.C. INF. C.S.A. 

 

6th ROW, LEFT TO RIGHT
 

 L.P. FOY   Co. H. 1st FLA. RES. C.S.A.

 

KISIAH ASILEE CREWS   BORN MAY 6. 1871 DIED NOV. 10. 1929

 

ISAM CREWS   HOME GUARDS OF FLA. C.S.A. (“GUARD” MISSPELLED ON STONE)

 

W.T. WOOTEN   S.C. INF. C.S.A.

 

JOHN H. ROBERTS   Co. E. 1st FLA. CAV. C.S.A.

 

“SPACE”

 

“SPACE”

 

“SPACE”

 

7th ROW, LEFT TO RIGHT

  

JOSEPH M. GUINN   UNDERWOOD’S HOME GUARD C.S.A.

 

JAMES KILBER   HOME GUARDS C.S.A. (“GUARD” MISSPELLED ON STONE)

 

“LARGE STONE” JOHN CALHOUN HINES   BORN OCT. 15. 1845 DIED… (CAN’T READ ANYMORE)

 

B. HARDEN   Co. B. 5th GA. CAV. C.S.A.

 

GEORGE WASHINGTON DINGLER   Co. F. 4th GA. RES. C.S.A.

 

ALFRED H. PRESTON   MAY 4. 1883 MAR. 13. 1960 - CUSTODIAN CONFEDERATE HOME